Genel

Eğitici ve Eğlenceli İngilizce OYUNLAR (2)

Eğitici ve eğlenceli İngilizce oyunlar başlıklı yazım, veliler tarafından çok sevildiği ve faydalı bulunduğu için, devamını getirmeye karar verdim.

Her hafta yeni bir yazı ile devam edeceğim, yani her hafta yeni oyun ve site önerileri gelecek. Sakın kaçırmayın. Bu öneriler gerçekten tarafımdan test edilmiş, çocuklar tarafından çok seviliyor ve İngilizce öğrenme motivasyonunu oldukça arttırıyor.

Bu arada bu oyunlar, İngilizce bilmeyen velilerin de işine çok yarayacaktır, çocuklara evde kendileri konuşarak destek veremiyor olabilir ama doğru ve güzel kaynaklar ile çocuklarının İngilizce gelişimini desteklemeye devam edebilirler.

SİZ HİÇ MERAK ETMEYİN, BEN BURADA HERKESİ DÜŞÜNÜYORUM 🙂

O zaman haydi başlayalım!

  1. https://www.highlightskids.com/games/my-first-hidden-pictures/antronauts (5 – 10 yaş) Sitede bu oyun’dan, yani ‘Hidden Objects’ oyunundan bir sürü var, değişik resimler ve bulunacak objeler ile. Bu kadar çok çeşit olması çok güzel. Çocuğunuz oynamayı severse devam etme şansı olacak. Bu oyunda aşağıda resimde gördüğünüz gibi, değişik objeleri, sol taraftaki resimin içinde bulması gerek çocuğun. En iyi tarafı ise aranan objelerin isimlerinin ingilizce yazması, bu oyunu oynarken bir sürü değişik kelime öğrenecek ve kelime dağarcığını eğlenerek genişletecek çocuğunuz. Yönergeler de tamamen İngilizce olduğu için dahada fazla öğrenme ve pratik sağlıyor. Çocuğunuz daha okuyamıyor ise, resimleri siz veya o söyleyebilirsiniz ararken. Çok beğendim!

2. https://www.sesamestreet.org/art-maker (4 – 7 yaş) Meşhur “ELMO’nun” ART MAKER oyunu, adı üstünde çocuklara online resim çizme olanağı sunuyor. En güzel kısmı, çok fazla sayıda resim seçeneği var, birçok değişik konu hakkında, ‘pizza resmi’ yapmaktan tutunda, bir ‘süper kahraman kostümü’ hazırlamaya kadar çeşit var. Resimler için bir sürü yardımcı araç var, onun için tasarımı ve seçimleri çocuk için kolaylaştırıyor.

İngilizce için nasıl mı kullanabilirsiniz, çocuğunuz bir resim seçsin, İngilizcesini söyleyerek, sonra resmi yaparken seçtiği tüm objeleri, renkleri, vs. İngilizce söyleyebilir. Mesela, pizza mı yapıyor, tomato sauce, cheese, mushrooms gibi kelimeler ve hatta daha ileri seviyelerde cümle olarak söylemeye teşvik edilebilir, “Put some tomato sauce” gibi.

Bu online aktiviteyi de çok beğendim!

3. https://www.sheppardsoftware.com/preschool/animals/farm/find-count/ (3 – 5 yaş) Burada çocuklar ilk önce çok eğlenceli ve renkli bir hayvanlar dünyasına girip teker teker yeni kelimeler öğreniyorlar. Burada odak ‘Çiftlik hayvanlarında’. İlk önce kelime tanıtılıyor görüntülü olarak “SHEEP”, sonra o öğretilen kelimenin bulunması isteniyor “CLICK ON THE SHEEP”, ve böylece öğrenilen kelime daha da pekiştirilmiş oluyor. Hemde istenilen kelimeyi bulurken, İngilizce saymayı da pratik etmiş oluyor çocuk.

Gerçekten renkler ve resimler çok eğitici-eğlenceli. Özellikle daha da küçük yaş grupları bu sitedeki oyunları çok seviyor. İngilizce’ye yeni başlayan çocuklar içinde faydalı olabilir.

https://www.sheppardsoftware.com/preschool/animals/farm/create/

Ve sonrasında, çocuklar burada kendi çiftliklerini yaratıyorlar. Öğrendikleri tüm hayvanları ve diğer çiftlik objelerini istedikleri yere yerleştirebiliyorlar. Hayvanların isimlerini ve çıkardıkları sesleri de duyabiliyorlar. Küçükler için çok eğlenceli ve eğitici gerçekten.

Bayıldım!!!

4. https://www.eslgamesplus.com/crocodile-games/ (4 – 8 yaş)

Bu SEVİMLİ TİMSAH’lı oyun yine çocukların çok sevdiği bir oyun. İngilizce oynadıklarını bile anlamıyorlar. O kadar eğleniyorlar. Zar atarak, ve İngilizce sorulara doğru yanıtları vererek oyunu TİMSAH tarafından yenmeden bitirmeye çalışmak amacımız. Timsah yakalarsa ham yapıyor ve biz oyuna baştan başlıyoruz. Sorulara doğru cevap verebilmek ve timsahı atlatmak, her zar atışda çocuklara çok heyecanlı ve motivatasyon yükseltici oluyor. Soru İngilizce ve sesli geliyor ama şıklar yazılı, o yüzden okuma yazma bilmeyen çocuklarla beraber oynamalısınız, ya şıkları hiç okumayıp direk onun verdiği cevaba göre siz tıklarsınız, ya da seçenekleri okuyup yine cevaba siz tıklayabilirsiniz.

İngilizce bilinmesi gereken tüm konular hakkında oyun seçeneği var. Kelime dağarcığını geliştirmek için kesinlikle oynanması gereken oyunlar. İngilizce bilmeyen veliler de öğrenecek çocukları ile oynarken. 🙂

5. https://learnenglishkids.britishcouncil.org/short-stories (4 – 8 yaş)

Bu adres’te oyun oynamayacak ama ŞAHANE kısa hikayeler izleyecek çocuklar. Benim sınıflarımda senelerdir kullandığım, ben unuttuğumda, öğrencilerimin hatırlattığı bir site gerçekten. Bir sürü kısa (2-4 dakikalık) hikaye var, çok rahat anlaşılır hikayeler bir sürü konu hakkında. Shakespeare’in ünlü eserlerinin bile bazılarının çocuk versiyonu mevcut (5+ yaşa daha uygun olur). Gerçekten çok faydalı, uzun uzun çizgi film izleyeceğine buradan birkaç tane hikaye seçip izlemesi çok faydalı olacaktır.

En sevilen ve kullanılan ÇOK EĞİTİCİ ve EĞLENCELİ bir adres. British Council imzalı. Çok seviyorum.

İşte böyle, size yepyeni 5 tane çok faydalı bulacağınızdan emin olduğum önerilerle geldim. Hemen denemeye başlayın. Çocuğunuz bunları bilmenize şaşıracak, sonra da size hayranlık duyacak ve tabi İngilizce öğrenme/konuşma motivasyonu resmen tavan yapacak. Demedi demeyin.

SİZLERE İYİ EĞLENCELER. Geri bildirimlerinizi bekliyorum.

Sağlık ve bilgi ile kalın.

Aylin Teacher 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s