Genel

Çocuklar İngilizce’yi nasıl öğreniyorlar?

Oyun gerçekten çocukluğun çalışma şeklidir. – Fred Rogers

Çocuklar İngilizce’yi birçok farklı şekilde öğrenir. Farklı bir sürü aktivitenin sonucunda öğrenir. Bu öğrenmenin çoğu çocuk farkında olmadan, İngilizce’ye maruz kaldıkça oluşur.

Peki çocuklar İngilizce’ye nasıl maruz kalırlar, nerden duyarlar? Bu sorunun cevabını da şöyle ikiye ayıralım, okulda ve evde olarak.

Okuldan başlarsak, çocukların okullarda gördükleri İngilizce ders sayıları çok farklılık gösterebilir ama burada ki konumuz İngilizce’ye ne kadar maruz kaldıkları değil, nasıl maruz kaldıkları.

Okullarda çocuklara İngilizce öğretmek için:

1 – Şarkılar kullanılır. Bolca şarkı söylenir ve dinlenir. Günlük rutinle ilgili şarkılardan tutun da o haftanın veya ayın eğitim temasına uygun şarkılara kadar hepsi gün içerisinde ya da İngilizce dersi sırasında kullanılır. Örnek: “Hello Song”, “Days of the week song”, “Old McDonald had a farm” (hayvanlar temasında)

Şarkılar ile ilgili bir yazı çok yakında yayında olacak, popüler ve kesinlikle bilinmesi gereken çocuk şarkıları ve bunları nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili olacak yazım.

2 – Hikayeler kullanılır. Çocuk kitapları ve hikayeler gerçekten İngilizce eğitiminin temellerinden biri. Çocuklar hikayeleri zaten çok sever, güzel, renkli resimli kitaplar her zaman çok ilgilerini çeker dolayısı ile bunlar İngilizce de olsa aynı ilgiyi görüyorlar çocuklardan. Tek fark İngilizce kitap okurken İngilizce’yi ikinci dil olarak öğrenen çocuklara, okuyucunun hikayeyi biraz daha canlandırması çok faydalı olur daha iyi anlamaları açısından. Değişik tonlamalar, vücut dili ve hatta resimler/objeler kullanarak hikayeyi desteklemek çocuğun sanki ana dilinde bir hikaye dinliyormuş gibi hissetmesine yardımcı olabilir. Çocuğunuzu İngilizce kitap okumaya teşvik konusunda yapabileceklerinizi yazımda okuyabilirsiniz.

3 – Çocuklar ile İngilizce iletişim kurulur. Bunun boyutları yine okuluna ve programına göre çok değişiklik gösterebiliyor ama sonuçta bir saat de olsa tüm günde olsa, öğretmen öğrencileri ile İngilizce kullanarak anlaşıyor. Dersi İngilizce anlatıyor, etkinlik/aktivite yönergelerini İngilzice veriyor, çocuklardan soru veya cevap vermek istediklerinde İngilizce yapmalarını sağlıyor ve hatta sınıf dışında bile İngilizce öğretmeni tarafından İngilizce konuşmaya devam ediliyor çocuklarla.

Okulların değişik İngilizce programları hakkında bir yazı kaleme almayı düşünüyorum yakında. İlginizi çeker mi?

4 – İngilizce oyunlar oynanır. Çocuklar yeni sözcükleri veya dil öğelerini öğrendiklerinde bu genelde oyunla oluyor ve yine değişik oyunlarla pekiştiriliyor. Mesela, çocuklar hayvanları değişik resimli kartları sınıf içinde bularak ve yaşam alanlarına göre ayırarak öğreniyor, “sheep – farm, lion – jungle” sonra arkadaşları ile kartları eşleştirme ve resimlerin İngilizce isimlerini söyleyerek bir oyun oynuyorlar. Yani, İngilizce dersi sırasında bolca interaktif ve sınıf içi oyun ile çocuklar yeni dil’e maruz kalıyor.

5 – İngilizce faaliyetler yapılıyor. Yine yukarıdaki örnekten gidecek olursak, öğrenciler ‘hayvanları ve yaşam alanlarını’ öğrendikten sonra bu yeni sözcükleri kullanmak için kendi ‘hayvanat bahçelerini’ tasarlıyorlar değişik sanatsal malzemeler kullanarak ve hem faaliyet sırasında hemde faaliyet sonrası sunumlarında hayvanlat bahçelerini İngilizce olarak anlatıyorlar. Örnek; “This is my zoo. This is a giraffe. This is a flamingo, it’s pink, …”

Evet, gördüğünüz gibi yukarıdaki tüm maddeler çocukların İngilizce eğitimini sağlamada bir bütün oluşturuyor. Hiçbirinden vazgeçmek olmaz, hepsi bir arada çocuklar için eğlenerek ve doğal bir şekilde öğrenmeyi temsil ediyor. İngilizce’ye maruz kalarak.

Peki ya evde derseniz, açıkçası ev için farklı 5 maddem daha olduğunu söyleyemeyeceğim. Eğer İngilizce diline hakimseniz, kesinlikle okulda uygulanan herşeyi evde de çocuğunuzun dil gelişimini desteklemek için uygulamanız mümkün, daha küçük veya basit çapta olsa bile. Beraber şarkılar dinleyin, söyleyin, İngilizce hikaye kitapları okuyun, beraber etkinlik yapın ve İngilizce konuşun etkinlik sırasında ve oyunlar oynayın. Bu oyunlar bilgisayar tablet gibi araçlarda interaktif oyunlar da, eğlenceli saklambaç, sıcak soğuk, evcilik gibi oyunlarda olabilir.

Eğer İngilizce diline hakim değilseniz, hatta neredeyse hiç kullanamıyorsanız, o zaman teknolojinin yardımına ihtiyacınız olacak ama korkmayın internette gerçekten güvenilir bir sürü eğitici materyal bulmak mümkün. Yine beraber şarkılar dinleyip, öğrenip, söyleyebilirsiniz, interaktif kelime oyunları oynayabilirsiniz ve eğlenceli sanatsal etkinlik videoları izleyip evde beraber yapabilirsiniz.

Sınıftayken çok severek kullandığım ve çocuklarında severek oynadığı, gerçekten dil eğimlerini destekleyen bazı oyunları yazımda bulabilirsiniz. Site linkleri ve oyun açıklamaları ile. Bunlar sadece bazıları, ve daha bir sürü paylaşmaya devam edicem.

Takipte kalın.

Yorumlarınızı ve sorularınızı bırakın lütfen.

Biz bir aileyiz.

Aylin / Eileen Teacher 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s