Genel

Çocuklara İngilizce kitap okumak ve okutmak için …

Bu yazımda size söz verdiğim gibi daha önce paylaştığım, çocukların evde İngilizce gelişimine destek verecek 8 maddeden belki de en önemlileri arasında yer alan, kitap okuma hakkında detaylı bilgi paylaşımında bulunmak isterim.

  1. Özellikle küçüklerle lütfen bunu bir rutin’e oturtun. Eğer her akşam yatarken bir kitap okuyorsanız çocuğunuzla, o zaman bir akşam türçke kitap, diğer akşam İngilizce kitap okuyabilirsiniz. Önemli olan bunun rutin bir şekilde yapılması ve çocuğun seçimde bulunabilmesi. Günleri kendi seçebilir mesela, o zaman daha az tepki ile karşılaşırsınız, çünkü bu seçimi kendi yapmıştır. “İngilizce kitap okumayı hangi günlerde yapalım? Hangi kitapları okuyalım?” gibi sorular motive edici olacaktır.

2. Kitapları beraber seçin, tabi ki çocuğunuza uygun kitabı (yaş ve seviye olarak) elemek size düşer ama ona seçebileceği bazı kitapları göstedikten sonra onun seçmesine izin verin. Zevklerine göre, kitabın konusuna değinerek ufak yönlendirmeler yapabilirsiniz. Önemli olan onun İngilizce kitap okuma motivasyonunu yükseltmek. Kendi seçtiği ve beğendiği kitapları daha çok okumak isteyecektir.

“Today a reader, tomorrow a leader.” – Margaret Fuller

3. Her velinin çocuğunun okulu ile ve öğretmenleri ile İŞ BİRLİĞİ içinde olması çok önemli. BU yüzden bu konuda da işbirliği yapabilirsiniz. Okulun bir kütüphanesi var ise çocuğunuz oradan İngilizce öğretmeni ile İngilizce kitaplar seçip evde okuyabilir. Çocuğunuz İngilizce kitap okumaya tepki gösteriyorsa, öğretmenle iş birliği yapıp, ona motivasyonel bir konuşma yapabilirsiniz. Siz evde öğretmeni’nin bunu önerdiğini ve öğretmeni de okulda aynı şekilde İngilizce kitap okumanın niye önemli olduğunu anlatırsa, çocuk tepkisini azaltacaktır.

Hatta okuduğu kitapları ve hikayeleri arkadaşlarına ve öğretmenlerine anlatabilir. Gün içinde okunan bir kitap hakkında bittiğinde resim çizebilir. Resmi sizede anlatabilir, yine okula götürüp orada da paylaşabilir. Yine belki benim yaptığım birşey mesela, öğrenciden okula istediği bir İngilizce kitabı getirmesini isteyip, kitap okuma vaktinde tüm sınıfa okumak. Kendine ait olan bir kitabın öğretmenleri tarafından okunması çok hoşlarına gidiyor çocuklarımızın.

4. Kitap okurken (eğer kendi okuyamıyorsa) onu da okumaya katmaya çalışın, resimler çok önemli hikayeyi anlaması açısından, tüm resimleri gösterin. Arada “ne oldu, kim bu, köpek nerede, şu/bu hangi renk” gibi KISA ve KOLAY sorularla onu çok sıkmadan ve zorlamadan hikayenin içine alabilirsiniz. Çocuğun bir kaç kelime veya cümle bile anlaması bizim için önemli ve değerli. Tüm kitabı anlaması ZORUNLU değil, bunun altını çizelim.

5. Eğer kendi okuyabiliyorsa 1.sınıf sonu veya 2. sınıf itibari ile, o zaman yine kendisine türkçe ve ingilzce kitaplar seçebilir, bu yaş grubunda da rutin önemli ama kendi tercih ettiği zamanlarda da okuyabilir tabi ki. Size veya kardeşine okumasını söyleyebilirsiniz, belki bir öğretmen gibi, bu hoşlarına gidecektir. Okuduktan sonra size sayfadan sorular sorabilir, kitabın sonunda hikaye ile ilgili devam aktiviteleri yapabilirsiniz. Mesela, resimlendirerek yapılabilecek mini aktiviteleren bazıları: – Hikayenin sonu farklı olsaydı nasıl olurdu? – Hangisi en sevdiğin karakter? – Hikaye ile ilgili bir kitap ayracı hazırlamak.

6. Çocuğu kitap okumaya teşvik konusunda, ister Türkçe olsun, ister İngilizce, herhalde en ÖNEMLİ faktör yine ona model olmak. Ebeveyn olarak sizinde kitap okumaktan zevk aldığınızı ve hatta bazen kendinizi biraz zorlayarak da olsa (mesela yabancı dil kitaplar) kitap okumaya çaba göstermeniz, onunla kitap alışverişini bir eğlenceye çevirmeniz, gerçekten çocuğun aklında okuma ile ilgili güzel düşünceler, fikirler oluşturacaktır.

7. Biraz daha büyük çocukları da unutmayalım. (10+) Onların da bazen, özellikle İngilizce kitap okumak için bolca teşviğe ihtiyaçları olabiliyor. O zaman onlar içinde bir rutin belirlemenizi (kesinlikle beraber) tavsiye ederim. Birde önemli olan, az anladığı için istemiyor olabilir okumak, o zaman da lütfen türkçesini okuduğu ve çok sevdiği kitapların İngilizce’sin den başlamanızı öneririm. Hem sevdiği için motive olacak, hemde hikaye ye aşinalığı olduğu için anlama düzeyi otomatik yükselecektir. Bu yaş gruplarında neden İngilizce okumaları gerektiğini anlamaları önemli, nasıl bir fayda sağlayacağını anlamak için yine okul ve öğretmenleri ile işbirliğine girebilirsiniz.

Sizler için tasarladdığım, ‘İngilizce Kitap okuma’ tablosunu, ücretsiz olarak indirip çocuğunuzla okuduğu ve okuyacağı kitapları kaydedebilirsiniz. Bazı hedefler ve küçük ödüllerde belirleyebilirsiniz motivasyonu yükseltmek için. Örnek; 5 kitap bitirdiğinde beraber sinemaya gidelim / daha fazla kitap alabiliriz, vs. Bunları beraber belirleyebilirsiniz.

Çok yakında kitap önerileri geliyor her yaşa uygun.

Sağlıkla ve bilgiyle kalın.

Aylin Öğretmen

1 thought on “Çocuklara İngilizce kitap okumak ve okutmak için …”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s