Genel, Parents

Çocuğunuz için eğitici ve eğlenceli İngilizce oyunlar

Çocuğunuz zaten bilgisayar, tablet veya telefonda gün içerisinde vakit geçiriyorsa, bu vakitte neden İngilizce eğitimi devam etmesin? Bence çok iyi olur, beraber de oynayabilirsiniz, çocuk kendi kendine de oynayabilir bu oyunları. Ben bunların hepsini sınıfımda öğrencilerimle oynuyorum ve gerçekten çok hoşlarına gidiyor. Şimdi sırlarımı sizinle paylaşıcam, aynen ‘Evde çocuğumun İngilizce gelişimini nasıl desteklerim?’ yazımda olduğu gibi, onu da mutlaka okuyun, zaten o yazıdaki 8 önerimi de detaylı olarak anlatıcam size yakında.

İngilizce Oyunlar (part 1)

  1. https://www.sheppardsoftware.com/preschool/colors/game/ (3-5 yaş) Bu oyunda çocuk gördüğü objeleri aynı renkteki kutucuğa çekmeli. İyi bir tarafı, objenin üzerine doğru geldiğinde İngilizce olarak ismini duyuyor yani hem renkleri hemde bir sürü kelime öğrenmiş oluyor. https://www.sheppardsoftware.com/preschool/colors/game-2/ Yukarıdaki oyunun aynısı, diğer renkler ve başka kelimelerle oynanıyor.

2. https://www.eslgamesplus.com/memory-games/ (4-8 yaş) Burada bir sürü konu hakkında ‘EŞLEŞTİRME’ (memory game) bulacaksınız. Çocuklar bunlara tek kelime ile ba-yı-lı-yor. Çocuk 2 tane kutu seçiyor ve bir kelimenin resmi ile yazılmış halini eşleştirmeye çalışıyor. Çocuğun okuma bilmemesi burada engel değil çünkü her açtığı kutu sözlü olarak duyuluyor tıkladığında, resimde olsa yazıda olsa. Kelime hazinesini geliştirmesi açısından ÇOK faydalı.

3. https://www.abcya.com/games/letter_match_uppercase_lowercase (5-6 yaş) Bu oyunda çocuklar İngilizce alfabedeki harflerin büyük ve küçük hallerini eşleştiriyorlar. İsterseniz ‘Memory’yi seçip kapalı kutuları açarak eşleri bulmaya çalışabilirsiniz, isterseniz ‘Show’u seçip resimler açıkken doğru eşleştirme yapmaya çalışabilirsiniz. Yine, herhangi bir harfe tıkladığında çocuk sesli halini duyabiliyor, bu çok iyi ve eşleştirme yaptığında sevimli canavarlar çıkıyor. Okumaya hazırlık açısından çok faydalı.

4. https://learnenglishkids.britishcouncil.org/games/story-maker-1 (6-8 yaş) Bu oyun için İngilizce okumayı biliyor olmak gerek veya ebeveynle beraber oynanabilir, siz okursunuz, çocuk seçer. Oyunda çocuk kendi hikayesini oluşturuyor. Adım adım her soruda hikaye karakterleri, objeleri, konuları hakkındaki sorulara verilen seçeneklerden seçim yaparak tamamen kendi istediği gibi bir hikaye oluşturuyor. Ve bittiğinde size anlatmasını isterseniz çok faydalı olur konuşma becerileri açısından.

5. https://www.splashlearn.com/number-games-for-kindergarteners Burada bir sürü SAYI SAYMA ve rakamlar üzerine anaokulu seviyesinde oyunlar bulabilirsiniz. Başka bir konuyu, mesela matematik, İngilizce olarak işlemesi çocuklara hem o konuda hemde İngilizce konusunda çok fayda sağlıyor. Bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsunuz diyebiliriz. Öneriyorum.

Şimdilik bu kadar. Bunları bir oynasın çocuklar bakalım, sonra bana geri bildirimlerde bulunun, bende ona göre 2. bölümünü yayınlarım.

Bu arada deneyimli bir eğitimci ve psikoloji eğitimi görmüş biri olarak, hatırlatmak isterim ki çocukların tablet veya bilgisayarda sınırsız bir şekilde oynamaları SAKINCALI, çocuklarda teknolojik alet kullanımını lütfen sınırlandırın, günde yarım saat (haftaiçi) ile 1 saat (haftasonu) arası bir süreyi geçmeyin derim, ben. Onu da çocuğunuzla beraber kararlaştırıp, hakkı olan süreyi ne zaman ve nasıl kullanacağını beraber kararlaştırabilirsiniz. Mesela 1 saat’i ikiye bölmek isteyebilir ve öğlen yarım saat, yemekten önce yarım saat gibi. Bu hususun öneminin altını bir daha çizmek isterim.

İyi ÖĞRENMELER ve iyi EĞLENCELER çocuklar ve veliler.

Sağlıkla ve bilgiyle kalın.

2 thoughts on “Çocuğunuz için eğitici ve eğlenceli İngilizce oyunlar”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s