Genel, Parents

Evde çocuğumun İngilizce gelişimini nasıl desteklerim?

Eveeet, bir İngilizce Öğretmeni‘ne en çok yöneltilen soruların başında geliyor bu soru. Cevaplamak için burada madde madde bazı yapabileceklerinizi sıralamak istiyorum. Daha sonraları, teker teker bu maddeler hakkında daha derin ve uygulanabilir pratik önerilerde bulunacağım, değişik yaş seviyelerine uygun. O zaman başlayalım.

1 – Çocuğunuza İngilizce kitaplar alın.

Ben çok okumayı seven biri olarak ve tabi ki senelerin gözlemlerine dayanarak söyleyebilirim ki, çocuklar kaç yaşında olursa olsun tabi ki kitap okumaya teşvik edilmeli. Türkçe ve İngilizce. Aslında çocuklar da kitapları seviyorlar ve doğru ortam oluşturulduğunda kesinlikle okumaya yöneleceklerdir. Türkçe kitaplar kadar İngilizce öğrenen bir çocuğun evinde muhakkak İngilizce kitapları da olmalı ve bu kitapların İngilizce olarak okunması önemli. Bu önerimi pratik bir şekilde hayata katmak için detayları sonra paylaşacağım, artı olarak kitap önerileri ve nerelerden bulabileceğiniz kısmını da paylaşacağım.

2 – İngilizce’nin sadece okulda değil hayatın içinde olduğunu göstermeye çalışın.

İngilizce biliyorsanız, lütfen çocuğunuzla her zaman olmasada arada kullanın, hatta yarı yarıya bile olabilir. Türkçeyi kullanmanız da çok önemli çünkü bir sürü araştırma gösteriyorki ana dilini çok iyi kullanan kişiler ikinci ve sonraki dil edinimine daha fazla yatkınlık gösteriyor ve sonradan öğrendikleri dilleri de iyi kullanabiliyor. İngilizce‘yi hayatınıza DOĞAL bir şekilde nasıl katabilirsiniz bunu da yakında paylaşacağım. Doğal olması özellikle küçük çocuklar açısından gerçekten önem arz ediyor.

3 – Çizgi film veya çocuk filmlerini İngilizce izletin.

Sonuçta her çocuk günün bir süresinde çizgi film veya film izleyebiliyor. Bu Youtube’da yaşa uygun eğitici ve eğlenceli video içerikleri de olabilir. O zaman bu aktiviteyi de bazen Türkçe bazen İngilizce yapabilir, hatta yapmalı. Çünkü dil ediniminde ‘dinlemenin’ önemi çok büyük, çocuklarınız ve hatta gençleriniz film ve programları İngilizce seyrederken, farkında olmadan çok fazla kulak dolgunluğu kazanırlar ve yeni kelimeler öğrenip, cümle yapılarını anlamaya başlarlar.

4 – Oyunları İngilizce oynayın.

Çocuğunuz küçükse evde beraber oyun oynadığınız zamanlarda doğal bir şekilde İngilizce oynamaya çalışabilirsiniz. Evcilik olsun, lego veya puzzle olsun, resim çizerken veya oyun hamurları ile oynarken eğer mümkünse İngilizce kelimeler kullanabilir veya sorularınızı, konuşmalarınızı İngilizce olarak yöneltebilirsiniz çocuğa. Nasıl olsa okuldan İngilizce oyun oynamaya alışık olması muhtemel. Daha büyük çocuklar la da sevdikleri kutu oyunları veya kelime oyunları, mesela Monopoly ve ya Scrabble gibi oyunları İngilizce oynayabilirsiniz.

5 – Mümkünse yurtdışına gezilere çocukarınızla çıkın.

Eğer yurtdışına seyahat imkanınız var ise, çocuğunuzla beraber seyahat etmeniz İngilizce gelişimine faydalı olur. Şimdiler de nereye giderseniz gidin turistlerin kullandığı ortak dil İngilizce olduğundan, çocuğunuz İngilizce’nin nasıl doğal yaşamın her alanında kullanıldığına şahit olacaktır. Aynı kendi anadilinin Türkiye’de kullanılması gibi. Ve bu onda, yaşı ne kadar küçük olursa olsun, ufak ta olsa bir idrak oluşturacak, İngilizce sadece bir ders olmaktan çıkıp, iletişim aracına dönüşecektir kafasında. Ve tabi ilk sefer olmasada (bazı kendine givenli küçüklerimizde hemen de olabiliyor) 2’nci, 3’üncü seyhatlerde o da bildiği İngilizceyi kullanmak isteyecek. Bir bakmışsınız, sizinki restoranda İngilizce sipariş veriyor. Çok iyi değil mi? Bu konuya tüm yaş gruplarını kapsayan detaylı öneriler yakında.

6 – Sizde İngilizce konuşarak veya öğrenmeye çalışarak örnek olun.

Biliyorsunuz ki, çocuklarımızın ilk örnek aldığı kişiler ebeveynler. Bu yüzden bu konuda da onlara örnek teşkil etmemiz çok önemli. Sadece çocuğun İngilizce öğrenmesini, bilmesini ve konuşmasını beklemek, hem onda haksızlık duygusu uyandırabilir, hemde İngilizce’nin hayatımızda ki önemini idrak etmesi açısından çok yetersiz kalabilir. O yüzden lütfen sizde eğer İngilizce biliyorsanız, çocuğunuza bir arkadaşınız ile veya iş görüşmesinde İngilizce konuştuğunuzu, İngilizce kitaplar okuyup, filmler izlediğinizi göstermeniz onun İngilizce’ye yakınlık duymasını sağlayacaktır. Eğer bilmiyorsanız o zaman aynen çocuğunuzdan beklediğiniz gibi, hemen öğrenmeye başlayın. Hedefiniz çok yüksek seviyeler olmasa da ‘bak bende İngilizce öğrenmek istiyorum çünkü bu önemli ve bu konuda şöyle bir çaba gösteriyorum’ mesajı onu inanılmaz teşvik edecek, hatta size kendi öğretmeye bile çalışacaktır.

7 – Özel ders almayı düşünebilirsiniz.

Özel ders almayı tabi düşünebilirsiniz ama benim önerim kesinlike bunu aşırıya kaçmadan ve çocuğunuzu sıkmayacak bir şekilde yapmanız olur. Eğer çocuğunuz özel okuldaysa ve zaten fazla İngilizce ders saati varsa hafta da 1 en fazla 2 kere alabilirsiniz. Açıkçası bu durumlarda bence bu saatler kesinlikle bir ders gibi değil, daha çok pratik amaçlı, çocuğunuzun rahat ve eğlenerek öğrenebileceği, İngilizce yi doğal bir şekilde kullanmayı amaçlayan zamanlar olmalı. Eğer çocuğunuz yeteri kadar İngilizce ders görmüyorsa okulda ve takviye ihtiyacı var ise, yaşı da biraz daha büyükse, yarı ders kıvamında ve yarı pratik yapma/konuşma odaklı dersleri haftada 2-4 arası birer saat olarak düşünebilirsiniz, bütçenize göre. Özel ders veya bireysel İngilizce oyun saatleri, öğretmenin sizin çocuğunuza özel, eksiklerini giderici ve güçlü alanlarını ortaya çıkaracak özel bir eğitim sunmasına daha fazla olanak sağlar.

8 – Lütfen İngilizce konuşması hakkında baskı yapmayın.

Evet, yapabilecekleriniz kadar, yapmamanız gerekenler de önemli ve bu en önemlilerinden biri. Onu İngilizce konuşmaya ZORLAMAYIN. Maalesef, hala bazı ebeveynler, ‘hadi yavrum, bize İngilizce konuş, bize İngilizce birşey söyle, İngilizce şarkı söyle, bunun İngilizce’si nedir, vs.’ gibi sözlerle çocuklarını teşvik edeceğim derken, baskı altında hissetmesine yol açabiliyor. Çocuğun DOĞAL ortamda ve DOĞAL şekillerde İngilizce öğrenmesi gerekli derken bunu kast ediyoruz eğitimciler olarak. Çocuk size o an olumsuz tepki verebilir de vermeyebilirde ama bu tarz hareketler, kesinlikle onun İngilizce’ye bakışını olumsuz etkileme riskine sahip. Doğal olan yollar yukarıda saydıklarım ve ileride önermeye devam edeceğim şekillerdedir.

Şimdilik bu kadar yeterli sanırım, bunların hiçbirinin hemen her çocukla olamayacağını farkındayım, ama o yüzden size yakında İngilizceyi çocuğunuzun ve tabi ki sizin de hayatınıza katmak için pratik önerilerde bulunucam, örneklerle.

Görüşmek üzere, bilgiyle kalın.

Aylin Öğretmen (Aylin Teacher :))

2 thoughts on “Evde çocuğumun İngilizce gelişimini nasıl desteklerim?”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s